Opublikowany przez: Mela134
Zanim przejdziemy do zabawy, a ta jest naprawdę niesamowita, najpierw trochę teorii. Podstawową właściwością odróżniającą ciecz newtonowską od cieczy nienewtonowskiej jest reakcja na nacisk. Zwykła ciecz, na przykład woda, uchyla się pod wpływem nacisku, a jej właściwości nie zmieniają się. Zupełnie inaczej zachowuje się ciecz nienewtonowska. Ona pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości. Gdy nacisk na nią jest duży, zachowuje się jak ciało stałe. Jest twarda i jeśli mocno naciskać stopami na jej powierzchnię, to można po niej nawet chodzić. Natomiast jeśli na ciecz nienewtonowską nie działa żadna siła, zachowuje się ona jak ciecz.
Zrobienie cieczy nienewtonowskiej jest niezwykle proste. Wystarczy zmieszać mąkę ziemniaczaną z wodą w proporcji 2:1. 2 porcję mąki i 1 porcja wody. Dziewczynki były pod wielkim wrażeniem tego jak zachowywał się płyn. Zresztą nie tylko one. Muszę przyznać, że na mnie też zrobiło to wrażenie, a przecież była to tylko mąka i woda. Nigdy wcześniej nie bawiłam się w ten sposób.
Robiłyśmy kulki lub próbowałyśmy je robić, bo nie zawsze się nam udawało i patrzyłyśmy jak się "roztapiają". Ciecz jest delikatna i bardzo miła w dotyku.
Oprócz robienia kulek i przelewania sprawdzałyśmy także zachowanie cieczy przy uderzeniu młotkiem, wrzuceniu do niej piłeczki, dmuchaniu w nią przez rurkę oraz przechylaniu miski.
Gdy rurkę wsadziło się głęboko do cieczy, tuż przy samym dnie, po dmuchnięciu nic się nie działo. Właściwie to nawet bardzo ciężko było dmuchnąć. Natomiast gdy rurka umieszczona była tuż przy samej powierzchni, po dmuchnięciu tworzyły się delikatne bąbelki.
Gdy dziewczyny uderzały w powierzchnię cieczy młotkiem nic nie pryskało. Młotek tak jakby zatrzymywał się na powierzchni. Nie mogły zrozumieć jak to się dzieje i były zachwycone.
Podobnie sytuacja wyglądała, gdy wrzucałyśmy piłeczkę. Piłeczka nie tylko nie powodowała rozprysku, ale także w ogóle się nie zanurzała, zostawała na powierzchni jakby lekko się do niej przyklejając. Dawno żadna zabawa nie wywarła na moich dzieciach takiego wrażenia.
Anna Obtułowicz-Babowicz
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
37.248.*.* 2018.08.26 22:56
Bardzo mi sieto podoba ta zabawa :) świetny przykład nauki, która sprawia przyjemność. Ile razy my w życiu chcemy coś zrobić i jak naciskamy, to nie ma efektu, a zgodnie z powiedzeniem ,,miej wyje#e, będzie ci dane'', wtedy działa ;)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.